Biudžetinė įstaiga
Ateities g. 43, 30119 Ignalina
Tel. (8 386) 53147
Mob. tel. +370 675 010 98
El. p. muziejus@ignalina.lt
Įmonės kodas 302837241

 

 

 

 

KULTŪROS PAVELDO DIENOS IGNALINOS KRAŠTO MUZIEJUJE

Rugsėjo 18 d. Ignalinos krašto muziejuje Europos paveldo dienų metu buvo pristatyta nauja edukacinė ekspozicija „Kelionė geležinkelio istorijos bėgiais“

Šiemet vykstantys Europos paveldo dienų Lietuvoje renginiai jau 27-tą kartą siekė atkreipti visuomenės dėmesį į kultūros paveldą. Jis nuolat šalia mūsų,  tik ne visada įvertintas, pažintas. Europos paveldo dienos – puikus būdas mums visiems prisiminti, kokį turtą turime. Šių metų Europos paveldo dienų tema – kultūros paveldas ir edukacija, tad daugelis renginių leido iš arčiau ne tik pažinti bet ir patyrinėti, savo rankomis prisiliesti.

Ignalinos krašto muziejus taip pat jau ne pirmi metai prisideda prie tokių renginių organizavimo ir šiemet kvietė susipažinti su geležinkelio paveldu ir jam parengta nauja edukacine ekspozicija „Kelionė geležinkelio istorijos bėgiais“. Edukacinę ekspoziciją sudaro informatyvūs stendai, magnetiniai žaislai, magnetinės lentos, kubai leidžiantys kiekvienam keliauti geležinkelio istorijos bėgiais ir pačiam pajusti istorijos savitumą. Ekspozicija supažindina su plačiuoju ir siauruoju geležinkeliu, su urbanistiniais  geležinkelių stočių kompleksų ypatumais: keleivių namais, vandens bokštais, geležinkeliečių namais, depais, garvežiais ir pan. Ji bus eksponuojama ne tik Ignalinos krašto muziejuje, bet galės aktyviai keliauti po apskrities ir rajono muziejus, mokyklas, kultūros centrus bei renginius.

Daug įdomių faktų apie geležinkelio istoriją ir apskritai apie traukinius pateikė akad. habil.. dr. Algirdas Vaclovas Valiulis paskaitoje „Garo slibino pasirodymo legendiniame Igno ir Linos mieste jubiliejus“. Mūsų kraštas beveik koja kojon ėjo su naujausiais technikos išradimais. Geležinkelis – viena svarbiausių transporto priemonių, atvėrusi kelią pramonės plėtrai XIX a. Lietuvoje, o geografinė padėtis nulėmė, kad Lietuva tapo tranzitine šalimi. Tai patvirtina 160 metų Lietuvos geležinkelio istorija, kurioje atsispindi ir XIX–XX a. sandūros šalies istoriniai, ekonominiai, politiniai bei socialiniai įvykiai. Geležinkelis ypač paveikė tolesnę pramonės ir žemės ūkio raidą ir plėtrą –  Lietuvai pavyko atsikratyti carinės imperijos užkampio vardo, žmonės išmoko vertinti laiką, spartėjo gyvenimo tempas, keliavimo kokybė, be to, geležinkelis buvo svarbus įrankis carinei Rusijai vykdant savo užsienio politiką.

Renginį papuošė kraštiečio, bardo, dainų autoriaus ir atlikėjo Kazimiero Jakučio koncertas. Svečiams ir visiems susirinkusiems dėkojo muziejaus direktorė Renata Veličkienė, savivaldybės mero pavaduotojas Juozas Rokas,  Seimo narys Gintautas Kindurys.

Idėja pradėti rengti paveldo dienas gimė Prancūzijoje dar 1984 metais ir jos iniciatorius buvo Prancūzijos kultūros ministras Jack Lang. Per keletą metų šis renginys išplito po daugelį vakarų Europos šalių ir pasidarė toks populiarus, jog nuo 1991 metų Europos Tarybai inicijavus ir parėmus Europos Sąjungai Europos paveldo dienas imta rengti visoje Europoje.

Tokie renginiai yra skirti visuomenei, siekiant ją supažindinti su kultūros paveldu, parodyti tai, kas paprastai yra visuomenei neprieinama arba aktualizuoti vienokią ar kitokią kultūros paveldo sritį. Labiausiai, žinoma, tikimąsi šia programa sudominti moksleivius ir paskatinti juos domėtis tiek savo šalies kultūra, istorija, tiek ir kitų Europos šalių kultūros paveldu.

Kadangi 2020 m. išskirtinis dėmesys skiriamas kultūros paveldo edukacijai, kurios pagalba galime nusikelti į istorinius laikus, kviečiame visus išbandyti ir naujas edukacines patirtis Ignalinos krašto muziejuje.

Nauja edukacinę ekspoziciją parengė: Ignalinos krašto muziejus.

Projektui dalinį finansavimą skyrė: