Fotografijų parodos „Šanchajaus rapsodija“ uždarymas

Kovo mėnesio pradžioje į  Ignalinos krašto muziejų atkeliavo Aurimo Strumilos fotografijų paroda „Šanchajaus rapsodija“.  Žvelgiant į fotografijas, patenki į  pasaulį, kurio ženklai jau beveik, užversti laiko dulkėmis.  Fotografijos pasakoja apie besikeičiantį medinį Šnipiškių rajoną, liaudyje dažniau žinomą kaip „Šanchajus“, jo gyventojus, kurie laikosi savų taisyklių bei įpročių. Tiesa, jų gyvenimą po truputį pakeitė šalia besikuriantis, prestižiniu vadinamas, dangoraižių rajonas.

Kovo 21 d. įvyko parodos uždarymas ir susitikimas su pačiu fotografu Aurimu Strumila. Cikle „Šanchajus“ parodomas nykstantis Vilniaus Šnipiškių rajonas. „Šanchajaus rapsodija“ yra pirmosios parodos „Reisas Twin Peaks – Šanchajus“ tęsinys. Pasak autoriaus, kiekviename mieste yra specifinis gyvenamasis rajonas tik su jam būdingu kvapu, tik su jo gyventojais, kiemais, trumpomis ir kreivomis gatvėmis, šiukšlėmis, valkataujančiais šunimis, ne visuomet blaiviais, bet pakankamai draugiškais piliečiais. Klaipėdoje – Rybportas, Panevėžyje – Bulgarija, Vilniuje – Šanchajus, esantis pačiame miesto centre.

„Didžiosios dalies iš mano nufotografuotų objektų nebėra, telikę 5 – 10 proc. Viską norima tik nugriauti. Vilniaus Šanchajus jau tampa istorija. Senieji namai nyksta, vietoj jų dygsta daugiaaukščiai, medį keičia stiklas ir betonas, nors protingai elgiantis Vilniuje galėjome turėti unikalų medinės architektūros rajoną, etnografinį kaimą viduje miesto. Ten buvo visko, tik buvo.  Stovėjo keturių stilių medinės architektūros namai. Išnyko, sudegė, sugriuvo… ir, kai eidamas pamatai, kad tai, ką fotografavai, jau nėra, ne tik namų, bet ir žmonių, susimąstai, kad situacija Šnipiškėse kardinaliai pasikeitė“, – kalbėjo parodos autorius A. Strumila.

Šnipiškės esančios miesto centro pašonėje, dėl jame kuriamo prabangaus stiklo ir plieno dangoraižių kvartalo ir palankios vietos dažnai vadinamos naujuoju sostinės centru. Vis dėlto  vilniečiai labiau pamėgę Šanchajaus pavadinimą, nes čia gausu apleistų ir dar gyvenamų liaudiško stiliaus medinių namukų. Renginį vedusi muziejininkė Agnė Skunčikaitė sveikino ir dėkojo parodos autoriui už įdomią parodą.

Ne veltui sakoma, kad kiekvienas žmogus turi savo biografiją, kaip ir kiekvienas namas, kiemas – savo istoriją.

Apie autorių :

Gimė 1956 m.  lapkričio 18 d. Panevėžyje. 1979 m. baigė Vilniaus universiteto Chemijos fakultetą. Nuo 1989 m. Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys. 1999 m. – Tarptautinės meninės fotografijos federacijos (FIAP) fotografo menininko (AFIAP) garbės vardas.

Svarbiausi darbai:
„Rezervuarai“ (1984); „Blizgantys daiktai“ (1984); „Statika“ (1986); „Vaikai prie jūros“ (1989); „Šanchajus“ (1989); „Pajūrio eskizai“ (1995); „ArMada“ (1997); „Buteliukai“ (1997).