Biudžetinė įstaiga
Ateities g. 43, 30119 Ignalina
Tel. (8 386) 53147
Mob. tel. +370 675 010 98
El. p. muziejus@ignalina.lt
Įmonės kodas 302837241

 

 

 

 

Gamtos klubo fotografijų „Žalias skėtis“ parodos uždarymas ir jubiliejus

 

 

Gamta yra vienas didžiausių pažinimo šaltinių, iš kurio visos žmonių kartos stebėdamos, tyrinėdamos taikė ir tebetaiko jos seniai išugdytas ir laiko bei evoliucijos ištobulintas savybes savo praktiniame gyvenime. Gamtos formos, jų deriniai visais amžiais žavėjo, įkvėpdavo žmogų kurti savas to jausmo interpretacijas tiek garsų, tiek vaizdinių, formų pasaulyje.

Rugsėjo 25 d. Ignalinos krašto muziejuje vyko  gamtos fotografijos klubo „Žalias skėtis“ parodos uždarymas.  Tai tarptautinė paroda eksponuojama pirmą kartą Ignalinoje. Gamtos fotografų klubas įsteigtas 2009 m. sausio mėnesį, kuris oficialiai įregistruotas ir apimantis visą rytų Lietuvos regioną. Šio klubo steigėjai yra fotografai iš Ignalinos, Kupiškio, Švenčionių, Zarasų, Utenos bei Vilniaus. Kopiantis beveik į devynioliktus savo gyvavimo metus ir, nepaisant visokių negandų, tapo seniausiu gyvuojančiu gamtos fotografų klubu Lietuvoje. „Žalio skėčio“ klubo nariai jau išsiugdę savo mėgstamas temas: vienus traukia nuostabūs krašto peizažai užfiksuoti šiuolaikinėmis technologijomis – dronais, kitus – biologinės įvairovės objektai, kiti laukia rytmečio miglų ar vakaro žarų, bet visus traukia Gamtos spalvos, formos jų įvairovė ir tas nepakartojantis momentinis žavesys.

 „Tarptautinė paroda organizuojama kasmet, kiekvieną pavasarį Utenoje, kuri skirta Žemės dienai paminėti“ – pasakojo Gamtos fotografų klubo „Žalias skėtis“ prezidentas Rimantas Udras. Po mūsų žaliu stogu susibūrė įvairiausių gyvenime profesijų žmonės, tai ne tik gamtos profesionalai,  fotomeninkai ar dailininkų sąjungos atstovai, bet visi kartu besidominantys gamta,  kuriuos vienijo ir tebevienija bendras pomėgis virtęs aistra – Gamtos fotografija. Taip gimė Aukštaitijos gamtos fotografų klubas, pasirinkęs sau simbolišką pavadinimą – „Žalias skėtis“.  Aukštaitijos gamta, kurios įvairiausios spalvinės paletės, formų ir gyvų objektų įvairovės pasaulis pastoviai įkvepia, žavi ir pakeri savo besikeičiančiu atsinaujinimu.

Na, o šiemet kaip tik sutapo parodos uždarymas su klubo nario  profesionalaus fotografo, poeto Algio Jakšto jubiliejumi. Gamtos fotografų klubo „Žalias skėtis“ prezidentas Rimantas Udras ir kiti klubo nariai bei svečiai negailėjo gražių žodžių ir sveikinimų. „Mane visada žavėjo Algio Jakšto užfiksuoti kadrai, ne tik Švenčionių, Ignalinos, bet tuo pačiu ir Utenos, ir Zarasų krašto peizažai, kurie įdomūs spalvomis, kompozicijomis, ypatingai po kurio laiko šie užfiksuoti kadrai bus kaip istorijos faktas“ – sakė Gamtos fotografų klubo „Žalias skėtis“ prezidentas Rimantas Udras. 

Profesionalus fotografas, poetas, pelnęs daugelį apdovanojimų, jubiliatas Algis Jakštas dėkojo už gražius žodžius ir sveikinimus. „Užaugau gražiame gamtos kampelyje prie Erzvėto ežero. Fotografija užsiimu nuo paauglystės (penkiolikos metų), o poeziją į jo gyvenimą atėjo prieš 22 metus. Esu gamtos vaikas, kiekviena paroda negailestingai daugelį dalykų keičia, tie kurie fotografuoja, jie žino, kad nei viena akimirka niekada nesugrįš ir nepasikartos, tad vienos amerikiečių rašytojos žodžiais tariant, kad fotografas yra akimirkos vagis yra visiška tiesa“- teigė A. Jakštas.

Renginyje dalyvavęs gamtos mokslų daktaras, publicistas Bronius Šablevičius džiaugėsi, kad „Žalias skėtis“ vis dar aktyvus ir egzistuoja, kad tokį klubą kokį turime dabar tai vienintelis rytų regione. Apie fotografijas Nuotraukas reikia mokėti ne tik padaryti, bet mokėti ir jas žiūrėti, mokėti pamatyti ir suprasti.

Fotomenininkas Rimantas Bikulčius pirmuosius savo 18 metų praleido Ignalinos rajone. „Fotografija man – daugiau nei pomėgis. Apie gamtą galiu pasakyti tiek, kad į gamtą atvažiuodavau atgauti jėgas ir pabūti vienas tyloje.“

Savo klubo narius ir renginio svečius kvietė spalio 5 d. į Gargždų muziejų savo parodos atidarymą.

Nedaugeliui Lietuvos gamtos fotografų yra pavykę natūralioje gamtoje nufotografuoti vilką. Fotografas Rimantas Nalivaika pasakojo apie vieną iš savo nepamirštamų susitikimų, fotografijų „Netikėta sėkmė“.. „Tą susitikimą atsimenu iki šiol. Buvo lapkričio mėnuo, truputis sniegelio. Nusprendžiau patikrinti Adutiškio plotus ir užmačiau šešėlį, kadangi turėjau žiūronus, užsimaskavau ir laukiau kol atsėlins taip lauktas vilkas. Sulaukiau, nuspaudžiau fotoaparato mygtuką, paskaičiavau žingsnius, vilką ir mane teskyrė 25 žingsniai. Gamtos fotografas pirmiausia turi turėti milžinišką kantrybę, juk dažnai tenka valandų valandas išsėdėti belaukiant žvėries, netgi nakvoti šaltyje. Norint nufotografuoti geriausius kadrus reikia dirbt, dirbt ir dar kartą dirbt, – pasakojo fotografas Rimantas Nalivaika.

Renginyje dalyvavęs fotografas ,  klubo narys Vaidas Garla nuolat ieško naujų išraiškos formų tam panaudodamas naujas foto technikas ir kompiuterines galimybes. „Skraidymo aparatai – tai mano senas pamirštas hobis, mokyklos laikais lankiau aviamodeliuotojų būrelį, bet kai baigiau mokyklą, tas susižavėjimas skraidančių modelių darymu prigeso, bet pasirodo, kad ne visiškai, nes kai tik atsirado modernūs bepiločiai skraidymo aparatai, galintys pakelti ir nedideles filmavimo kameras ar fotoaparatus, aš tuoj prisiminiau savo vaikystės pomėgį. Pirmieji skrydžiai buvo gera adrenalino dozė. Na, o iš viršaus viskas matosi kitaip. Rūkas žemėje užsidengia balta migla ir nieko nesimato, o iš viršaus 100 metrų aukščio viskas gražu, saulė debesis glosto, – įspūdžiais dalinosi V. Garla.  

Fotografė Benedikta Jakštienė apie gamtą atsiliepė jautriais žodžiais: „Myliu gamtą. Gamta geriausias menininkas ir niekas nenutapys jos geriau, negu pati save gamta“.

Renginio pabaigoje didžiausios sėkmės ateityje, sėkmingų kadrų, nepristigti jėgų ir kantrybės klubo nariams linkėjo ir dovanėlę jubiliatui įteikė menininkė Nijolė Trinkūnienė. Už gražią parodą autoriams dėkojo dovanodama po rudeninę puokštę  muziejininkė Agnė Skunčikaitė.

Gamtos fotografų klubo „Žalias skėtis“ prezidentas Rimantas Udras dovanojo Ignalinos krašto muziejuj spalvingus leidinius „Parodos konkurso Žemės diena 2018 – Utena geriausios gamtos fotografijos“ ir keletą katalogų iš gamtos fotografijų „Žalias skėtis“. Kataloguose galima atrasti darytas nuotraukas – gamtos peizažus, į kuriuos žiūrint apima nostalgijos jausmas ir dar kartą įsitikinti, kad viskas kas mus sieja su gamta labai artima, pažįstama ir sava. Na, o jubiliatas Algis Jakštas kaip visada nepamiršdamas kiekvieno žmogaus, kiekvienam dovanojo po savo poezijos knygą „Savasties ieškojimas“.

Žvelgiant į autorių nuotraukas, jauti didelę pagarbą gamtos fotografams, dažnai turintiems kovoti su nepalankiomis stichijomis ir pasižymintiems neprilygstama kantrybe, kurios pasimokyti galėtume kiekvienas. Dėkojame jiems už puikią parodą dovanojamus nepakartojamus vaizdus sukėlusią šilumą ir begalę gerų emocijų, kuriuos gyvai pastebėti pavyksta ne kasdien ir ne kiekvienam. Lauksime sugrįžtant „Žalio skėčio“ klubo narių su naujais įdomiais darbais.

Šioje parodoje eksponavosi fotografų iš Zarasų, Vilniaus, Utenos, Klaipėdos, Anykščių, Švenčionių, Ukmergės, Panevėžio, Ignalinos, Šilutės, Visagino, Kėdainiu, Tauragnų, (Utenos r.) Dusetų (Zarasų r.), Salako (Zarasų r.), Degučių ( Zarasų r.), Šveicarijos ir Latvijos darbai.