Biudžetinė įstaiga
Ateities g. 43, 30119 Ignalina
Tel. (8 386) 53147
Mob. tel. +370 675 010 98
El. p. muziejus@ignalina.lt
Įmonės kodas 302837241

 

 

 

 

INTELIGENTŲ ŠEIMA PIRMOJOJE LIETUVOS RESPUBLIKOJE

Vasario 6 d. Ignalinos krašto muziejus lankytojams atvėrė duris į naują parodą, atsivežtą iš istorinės Lietuvos Respublikos Kauno prezidentūros muziejaus. Paroda skirta Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui.

Šiuolaikinei visuomenei karštai diskutuojant apie šeimos koncepciją ir jos ateitį, parodos rengėjai pristato vieną iš Pirmosios Lietuvos Respublikos šeimos modelių — inteligentų šeimą. Tai veikliausia to meto visuomenės ląstelė, savo veikla ir gyvenimo būdu kūrusi standartus įvairiose gyvenimo srityse. Būtent dėl to pirmeiviškumo inteligentų šeima ir tapo įdomi parodos rengėjams. Jei tautinis ir pilietinis inteligentų susivokimas yra gana plačiai aptartas filosofų ir istorikų, tai kasdienybės istorija vis dar laukia savo tyrinėtojų. Ši paroda yra tik nedidelis bandymas pažvelgti į privačią lietuvių inteligentų namų erdvę ir patyrinėti materialiosios kultūros elementus. Kokie šeimos rate buvo valstybės vyrai ir moterys, kaip jie derino atsidavimą Tėvynei, tautai, savo darbui ir šeimai, kaip jie auklėjo vaikus, kokius tikslus jiems kėlė, kokius lūkesčius į juos dėjo – daugybė klausimų, į kuriuos sunku vienareikšmiškai atsakyti. Parodos rengėjai, ieškodami atsakymų, inteligentų kasdienio gyvenimo vaizdinį bandė sudėlioti kaip mozaiką – iš atsiminimų, laiškų, fotografijų, to meto spaudos bei išlikusių buities artefaktų.

 

Inteligentas, šeima, šeimos buitis, vaikų auklėjimas ir laisvalaikis – pagrindinės parodos temos. Parodos rengėjai išryškino esmines tarpukario lietuvių inteligentų šeimų savybes: pilietiškumą, patriotizmą, pasiaukojimą, aukštą moralę ir kultūrą. XX a. 3 deš. susiformavęs naujas požiūris į vaiką, į vaikystės pasaulį leidžia kitaip pažvelgti į šiandien norma tapusius vaikų ugdymo standartus. Lankytojai supažindinami su tuometiniais moderniais vaikų auklėjimo metodais, žaislais, besiformuojančiu požiūriu į vaiką kaip į mažą asmenybę bei į vaikystę kaip labai svarbų amžiaus tarpsnį. Lankytojai taip pat pamatys dalelę inteligentų šeimos buities, susipažins su atsiradusiomis naujomis vartojimo tendencijomis, madomis, reklama, modernaus tautinio stiliaus apraiškomis namų interjere. Parodoje pristatomas ir inteligentų šeimų laisvalaikis, kuris dažniausiai buvo skirtas racionaliems tikslams. Inteligentų laisvalaikio užsiėmimai turėjo šviečiamąją, tautiškumo, bendruomeniškumo ugdymo, taip pat fizinio, protinio bei emocinio poilsio funkcijas. Inteligentai savo laisvą laiką leisdavo rinkdamiesi kultūrines pramogas, sportuodami, keliaudami po Lietuvą ir pažindami gyvąją gamtą bei istorinio paveldo vietas, taip pat rūpindamiesi savo sveikata. Parodą veiks visą vasario mėnesį, kviečiame apsilankyti.

 

 

Ignalinos krašto muziejus iš Vilniaus Nacionalinio muziejaus gavo puikią dovaną, 1918 m. vasario 16 d. Lietuvos Tarybos Nutarimo dėl Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo, įteikto Vokietijos vyriausybei, faksimilę (tikslią originalaus dokumento kopiją). Tad dabar nebūtina vykti į Vilnių, o Vasario 16-osios aktą galima pamatyti ir Ignalinoje.

Kodėl ir kaip turėtume švęsti Lietuvos Valstybės 100-metį ir kitas Lietuvai svarbias datas? Vieno atsakymo nėra, tačiau yra proga pamąstyti apie tai kas svarbu, kaip gyvename ir ką darome.