Biudžetinė įstaiga
Ateities g. 43, 30119 Ignalina
Tel. (8 386) 53147
Mob. tel. +370 675 010 98
El. p. muziejus@ignalina.lt
Įmonės kodas 302837241

 

 

 

 

Lietuvos muziejų kelias 2018

2018 m. Lietuvai ypatingi – minime valstybės atkūrimo šimtmetį. Taip pat šie metai paskelbti ir Europos kultūros paveldo metais, o vienas iš jų įgyvendinimo Lietuvoje akcentų – projektas „Lietuvos muziejų kelias“. Žvelgiant į šių metų svarbą ir aktualumą, „Lietuvos muziejų kelias“ pristato turiningą programą, įvairiomis formomis pasakojančią apie Nepriklausomybės metų ženklus.

Septintąjį kartą Lietuvos muziejų asociacijos organizuojamas projektas šiemet pradeda paskutiniuosius, penktuosius minėtojo renginių ciklo metus, kviesdamas apmąstyti ir šiuolaikiškai išreikšti svarbiausius Lietuvos Respublikos (1918–1940 m.) laimėjimus, paženklinusius mokslo, menų, kultūros, švietimo, diplomatijos raidą, pramonės ir kt. sričių plėtrą. Muziejų renginiai parodys, kaip augo ir tvirtėjo Lietuvos Respublika, ką ji sukūrė, kas išliko dabarčiai ir ateičiai bei tapo bendro Europos kultūros paveldo dalimi. Organizuojamų veiklų įvairovė leis pažvelgti į Vasario 16-osios Respublikos paminklus, primins nacionalinės svarbos projektus, parodys muziejų saugomas vertybes, švietimo, meno, valstybės įstaigų pastatus ir pan.

„Lietuvos muziejų kelias“ prasidėjo gegužės 18-ąją – Tarptautinę muziejų dieną ir baigsis rugsėjo 27-ąją – Pasaulinę turizmo dieną. Muziejai aktyvųjį renginių laikotarpį tradiciškai pradeda pagal jų priklausomybę etnografiniam regionui. Pirmieji temą „Nepriklausomybės metų ženklai“ plėtos Aukštaitijos muziejai, savo programą pradėdami Kaune, laikinojoje valstybės sostinėje, kur telkiasi svarbiausi ir vertingiausi Nepriklausomybės metų ženklai, jau tapę Lietuvos simboliais. Vėliau kelio ratas suksis per Dzūkijos, Suvalkijos (Sūduvos), Mažosios Lietuvos regionus. Prasidėjus kalendoriniam rudeniui į paskutinius projekto renginius kvies Žemaitijos muziejai, programą užbaigdami Telšiuose – Žemaičių muziejaus „Alka“ ansamblyje, kuris yra išskirtinės kultūrinės institucijos sukūrimo ir puoselėjimo regione fenomenas.

Valstybės atkūrimo šimtmečio metais „Lietuvos muziejų kelias“ pristato spalvingą programą, įvairiomis formomis pasakojančią apie Nepriklausomybės metų ženklus. 75 muziejai iš visos Lietuvos parengė per 130 renginių, kuriuos pristatys per ateinančius keturis šiltojo metų sezono mėnesius.

Visų Lietuvos muziejų vardu sveikinu Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga ir kviečiu prasmingai paminėti šį jubiliejų – atsiverti naujoms žinioms ir netikėtiems atradimams, kurie Jūsų laukia tyrinėjant Nepriklausomybės metų ženklus.

 Raimundas Balza
Lietuvos muziejų asociacijos vadovas-valdybos pirmininkas

 

 

Ignalinos krašto muziejus pristato parodą „Augustinas Voldemaras – pirmosios Lietuvos Vyriausybės vadovas“.  Parodą galima aplankyti iki liepos 1 dienos.

Parodoje eksponuojami dokumentai, atspindintys A. Voldemaro pedagoginę, politinę ir visuomeninę veiklą, A. Voldemaro fotoportretai ( Vilniuje, Romoje, Sankt Peterburge), nuotraukos, kuriose užfiksuotos politiko gyvenimo akimirkos.

Augustinas Voldemaras buvo žymus Lietuvos politikas, valstybės veikėjas, mokslininkas, vertėjas ir publicistas, kuris gimė Ignalinos rajone. 1918 m. jis buvo išrinktas į Lietuvos Valstybės Tarybą. Netrukus Tarybos Prezidiumo skyrimu tapo Ministru Pirmininku ir ėmė vadovauti I Ministrų Kabinetui, kartu buvo užsienio reikalų ministras ir kurį laiką – krašto apsaugos ministras. Eidamas krašto apsaugos ministro pareigas 1918 m. lapkričio 23 d. pasirašė pirmąjį įsakymą dėl Lietuvos kariuomenės kūrimo.

Ilgą laiką būdamas užsienio reikalų ministru (keturiuose ministrų kabinetuose), A. Voldemaras atliko svarbų vaidmenį formuojant jaunos, dar visai neseniai nepriklausomybę paskelbusios Lietuvos Respublikos santykius su užsienio valstybėmis. Pagrindiniai užsienio politikos uždaviniai buvo santykių su Lenkija normalizavimas, teritorinių ginčų sprendimas – Vilniaus, Klaipėdos krašto klausimai. Aktyviai gynė Lietuvos interesus tarptautinėje arenoje 1919 m. būdamas Lietuvos delegacijos Paryžiaus taikos konferencijoje pirmininku, vėliau ne kartą kėlė Lietuvos problemas Tautų Sąjungoje. Voldemaras buvo vienas iš Lietuvių tautos pažangos partijos (1916 m.) ir Lietuvių tautininkų sąjungos (1924 m.) kūrėjų., vienas iš pagrindinių organizacijos „Geležinis vilkas“ vadų.