Biudžetinė įstaiga
Ateities g. 43, 30119 Ignalina
Tel. (8 386) 53147
Mob. tel. +370 675 010 98
El. p. muziejus@ignalina.lt
Įmonės kodas 302837241

 

 

 

 

Muziejų naktis

 

Gegužės 19 d. visoje Lietuvoje vyko akcija „Europos muziejų naktis“. Tai kasmetinis renginys inicijuojamas Tarptautinės muziejų tarybos (ICOM). Nuo 2005 m. rengiama tarptautinė muziejų bendruomenės akcija į kurią įsijungė ir Lietuva. Šiemet Lietuvos muziejus vienijo bendra tema „Modernėjanti Lietuva“. „Akcijos tikslas – įvairius bendruomenės narius supažindinti su muziejais naktį, kuomet jie paprastai nedirba. Ignalinos krašto muziejus taip pat prisidėjo prie šios akcijos ir paruošė įdomią programą. Bendras Muziejų nakties programos pavadinimas tapo paslaptingu raktažodžiu – muziejus pakvietė visuomenę į nekasdienį renginį, kuriame atsiskleidė meno grožis bei nakties mįslinga nuotaika. Klausantis švelnios saksofono muzikos čia galėjai stebėti menininkės Alinos Novasad iš Visagino performansą „Ignalina“. Performansas naudojamas kaip meninės raiškos priemonė norint išsiskirti iš kitų menininkų ir kartu čia pat sulaukti žiūrovų įvertinimo. Renginio metu „gimęs“ paveikslas buvo padovanotas Ignalinos krašto muziejui.

 

Renginys pradėtas Veronikos Juodagalvytės kūrybos darbų parodos „Verutės Lietuva“ pristatymu. Veronika Juodagalvytė yra toji kūrėja, kurios slapta svajonė būti dailininke, nors ir brandžiame amžiuje, vis dėlto išsipildė. Gimusi ir užaugusi ežeringame Ignalinos krašte, ankstyvoje jaunystėje persikėlė gyventi į savo svajonių miestą Vilnių, bet širdimi visada liko ištikima gimtajam kraštui bei jo tradicijoms, o toji meilė išsiliejo įvairialypėje jos kūryboje-tapyboje, grafikoje, karpiniuose, piešiniuose. Nors įvairiais talentais apdovanotai Verutei gyvenimo realybė nebuvo palanki juos visus ugdyti, tapybos ir grafikos srityje ji neabejotinai įsiterpia į ryškiausių Lietuvos dailininkų primityvistų būrį. Mums muziejininkams džiugu, kad yra žmonių, kurie yra  kupini energijos, noro kurti, puoselėti liaudies meną ir džiuginti parodų lankytojus savo darbais. Šiltais prisiminimais apie Verutę dalijosi į renginį atvykusi LR televizijos laidų vedėja ir žurnalistė, Verutės dukterėčia Violeta Baublienė.

Vėliau vyko paskaita, skirta valstybės atkūrimo 100-mečiui paminėti, kurios tema „Kultūriniai paveldo žvalgymai moderniosios Lietuvos želmenų beieškant“. Paskaitą skaitė istorikas dr. Arūnas Vyšniauskas. Paskaitoje buvo nagrinėjamas ir interpretuojamas Aleksandro Burbos 1881 m. parašytas eilėraštis „Senybinis aukuras (altorius)“. A. Burba poetiškai įprasmino protėvių sumūrytą aukurą, kuris yra išlikęs iki dabar Rytų Aukštaitijoje, Ignalinos rajone. Istorikas pasakojo apie Ignalinos miestelio, krašto praeitį, pirmąsias mokyklas ir žymias asmenybes.

 

Taip pat buvo pristatytas muziejaus parengtas ir Ignalinos rajono vietos veiklos grupės administruotas projektas „Rojus vakar ir šiandien“. Ignalinos rajono šiaurinėje dalyje, netoli Beržininkų ežero, įsikūręs nedidelis kaimelis intriguojančiu pavadinimu – Rojus. Įdomus ir šio kaimo pavadinimas, ir jo istorija. Projekto pagalba buvo išleista knyga-albumas „Rojus vakar ir šiandien“. kurioje primena, kad Rojų įkūrė profesorius, žymus vaismedžių tyrinėtojas ir naujų veislių kūrėjas Adomas Hrebnickis. Knygoje trumpai apžvelgiama profesoriaus biografija ir mokslinė veikla, pateikiamos  senos ir šių dienų nuotraukos. Adomas Hrebnickis – vienas  ryškiausių Lietuvos šimtmečio asmenybių Ignalinos krašte. Gimęs lenkiškoje šeimoje, jaunystės metus praleidęs baltarusių žemėje, mokęsis ir kitus mokinęs bei mokslinius darbus dirbęs Peterburge (Sankt Peterburgas), daugiausia savo darbo vaisių paliko Lietuvoje – Dūkšto apylinkėse.

 

Muziejuje veikė ir kūrybinės dirbtuvėlės „Piešimas ant akmenukų“. Šiose dirbtuvėlėse galėjo dalyvauti visi norintieji – nei amžius, nei meniniai sugebėjimai  nebuvo ribojami. Užsiėmimo metu  visas reikalingas priemones – akmenėliai, dažai, teptukai – visiems buvo paruošti, tad norintys dalyvauti puikiai praleido laiką. Praktiniais patarimais ir idėjomis dalinsi Lėja Cicėnaitė ir Greta Luneckaitė.

 

Muzikinę programą dovanojo saksofonistas Tomas Kochanka, o renginio akimirkas fiksavo Paulius Deveikis ir Liucija Kunigelytė.

Ačiū tiems, kurie naktinėjo kartu su mumis.