Biudžetinė įstaiga
Ateities g. 43, 30119 Ignalina
Tel. (8 386) 53147
Mob. tel. +370 675 010 98
El. p. muziejus@ignalina.lt
Įmonės kodas 302837241

 

 

 

 

Prof. Adomo Hrebnickio memorialinis muziejus

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKąsdamas sultingą obuolį, šiandien retas susimąsto, kad šis obuolys buvo išvestas profesoriaus Adomo Hrebnickio, kurio muziejus yra nedideliame Rojaus kaimelyje, netoli Dūkšto, Ignalinos rajone, skendinčiame žaliuojančių šimtamečių medžių pavėsyje. Rojų įkūrė tuo metu žymiausias Lietuvos sodidinkystės pomologas, Peterburgo miškų instituto profesorius A.Hrebnickis. Visą savo gyvenimą jis buvo pašventęs obuolių, kriaušių, vyšnių,slyvų veislių tyrinėjimui. Jo sode buvo surinkta didžiulė vaismedžių kolekcija.

Muziejus lankytojams atidarytas 1961 m. Muziejuje  eksponatams skirti net penki kambariai. Viename iš jų eksponuojami žymiausi profesoriaus veikalai ir rankraščiai, kitame nuotraukos, padėkos raštai, vaisių, uogų muliažai. Profesoriaus kabinete – jo asmeniniai daiktai, rašyti laiškai, muziejų puošia vitražai su jo atvaizdu. Įrengtas ir dukters Marijos kambarys, kuriame eksponuojami jos tapyti paveikslai. Antro aukšto terasoje atsiveria puikus vaizdas į aplink tyvuliojančius tvenkinius ir nuostabią supančią gamtą.

Muziejuje vyksta edukaciniai renginiai. Kiekvienais metais minima Tarptautinė muziejų diena, dalyvaujama rudens mugėje Ignalinoje,organizuojami muzikos, poezijos vakarai. Muziejų aplanko tiek pavieniai lankytojai, tiek organizuotos ekskursijos, sulaukta svečių ir iš užsienio – Amerikos, Prancūzijos bei Lenkijos šalių. Šiemet džiaugiamės, kad gausiai turistų lankomas muziejus tapo ir susitikimų bei kultūringo laisvalaikio leidimo vieta. Rojaus parkas vilioja tuos, kurie nori leisti laiką gamtoje, pažvejoti ar tiesiog surengti fotosesiją.

iz8vha19104[1]Žymaus pomologo Adomo Hrebnickio atminimą saugantis memorialinis muziejus Rojaus kaime visada laukia svečių. Be lankytojų, bene kasmet muziejų aplanko ir profesoriaus giminaičiai iš Lenkijos. Rugpjūčio mėnesį muziejų aplankė A.Hrebnickio proanūkis Andrzjus Rejmanas su žmona ir sūnumi bei tolimi A. Hrebnickio giminaičiai – Jerzis Tyszkiewiczius su šeima. Lankantis Lietuvoje lenkus ypač domino vietovės, kur  gyveno, mokėsi, dirbo ir meldėsi  jų proseneliai. Senose  Dūkšto kapinėse giminaičiai pastatė iš Lenkijos  atvežtą granito  paminklinę plokštę su užrašu. Ji buvo pastatyta vietoje pokario metais dingusio paminklo, o besilankanties turistams plokštė neleis pamiršti, kas yra palaidotas senose kapinėse.

Muziejus dalyvauja įvairiuose projektuose ir vienas iš projektų įgyvendintas šiemet, suremontuota klėtelė, pirmasis profesoriaus namelis. Buvo pakeistas klėtelės stogas, atnaujintos sienos, nušlifuotos grindys.

Prie muziejaus iš biusto žvelgia ramus profesoriaus žvilgsnis: tikintis, nuoširdžiai sutinkąs kiekvieną ir maloniai kviečiąs užeiti į vidų.

Ar buvote kada nors Rojuje?

Gražioje mūsų tėviškėje yra daug nuostabių kampelių. Bet jūs aplankykite ir Rojų, tikrą žemiškąjį rojų, esantį ežeringoje, kalneliais nusėtoje, pušynėliais iškaišytoje Rytų Lietuvoje, netoli Dūkšto. Kviečiame pavasrį, kai siaučia žydinčių medžių pūga ir visur vilioja  žibutės, vasarą, kai sirpsta uogos, o paukščiai gieda gražiausias savo giesmeles, rudenį, kai rudeniniai lapai nusidažo gražiausiomis spalvomis, ir žiemą, kada ateina poilsio metas ir gamta pasipuošia baltai.