Biudžetinė įstaiga
Ateities g. 43, 30119 Ignalina
Tel. (8 386) 53147
Mob. tel. +370 675 010 98
El. p. muziejus@ignalina.lt
Įmonės kodas 302837241

 

 

 

 

Paminėjome Tarptautinę muziejų dieną Rojuje

Visame pasaulyje kiekvienų metų gegužės 18 d. yra švenčiama Tarptautinė muziejų diena. Kasmet daugiau kaip 30 000 muziejų iš daugiau kaip 100 šalių kvietė visus besidominčius muziejais ir juose saugoma žmonijos istorija kartu paminėti šią svarbią dieną. Tarptautinės muziejų dienos tema buvo „Sąveikaujantys muziejai: nauji požiūriai, naujos auditorijos“.

Ignalinos krašto muziejaus prof. Adomo Hrebnickio padalinyje vyko Tarptautinė muziejų diena. Švenčiant šią dieną atvyko gausus būrys žmonių: Dūkšto, Kaniūkų gyventojai, mokiniai bei savivaldybės atstovai.

Ignalinos krašto muziejaus direktorė Renata Veličkienė visus pasveikino su Tarptautine muziejaus diena, pasidžiaugė gražiais renginiais, susitikimais, nuveiktais darbais.

Vėliau buvo pristatytas muziejaus parengtas ir Ignalinos rajono vietos veiklos grupės administruotas projektas „Rojus vakar ir šiandien“. Gavus finansavimą buvo išleistas nuotraukų albumas. Muziejaus direktorė  labai džiaugėsi nauja knyga, nes ji išėjo tokia, kokios ir tikėjosi. Knygos albumas parengtas – lietuvių ir anglų kalbomis, pateikiamas prof. Adomo Hrebnickio gyvenimo ir mokslinės veiklos aprašymas,  o Rojaus grožį visais metų laikais ir bemaž kiekvieną gyvenimo periodą atskleidžia senos ir naujos fotografijos. Knygos puslapius papuošė Ignalinos krašto menininkių Dalios Pajėdienės ir Nijolės Trinkūnienės karpiniai bei žydinčių sodų paveikslai.

Renginyje dalyvavo Ignalinos rajono savivaldybės meras Henrikas Šiaudinis, vicemeras Laimutis Ragaišis, džiaugėsi muziejaus tradicijomis ir linkėjo, kad šiame krašte – Rojuje, visada žydėtų obelys. Su Tarptautine muziejų diena sveikino ir savivaldybės tarybos narys Vytautas Sakalauskas, Dūkšto seniūnas Vytautas Kazėnas. Jautrias melodijas ir dainas svečiams dovanojo Agnė Umbrasienė ir Dangutė Urbonienė, Vytautas Kazėnas ir Svajūnas Mažalskas.

Renginio pabaigoje visi buvo pakviesti į lauką nusifotografuoti bendrai nuotraukai. Rojaus svečiai galėjo apžiūrėti ir muziejaus ekspozicijas, pasivaikščioti,  klėtelėje pasivaišinti arbata.

 

Ignalinos rajono šiaurinėje dalyje, netoli Beržininkų ežero, įsikūręs nedidelis kaimelis intriguojančiu pavadinimu – Rojus. Įdomus ir šio kaimo pavadinimas, ir jo istorija.  Rojų įkūrė profesorius, žymus vaismedžių tyrinėtojas ir naujų veislių kūrėjas prof. Adomas Hrebnickis. Profesorius buvo ne tik pomologas, bet ir buvo tiriamojo darbo pradininkas Lietuvoje. Vienas žymiausių jo darbų yra „Vaisių atlasas“, į kurį veislės įtrauktos apklausus žymiausius to meto šalies sodininkus. Įamžinęs „Vaisių atlase“, profesorius į pasaulinę vaisininkystės istoriją įrašė mūsų krašte kilusias veisles, pavadinęs jas lietuviškais vardais – ʻLietuvos pepinasʼ, ʻLietuvos cukrinisʼ.

           Ir šiandien beveik kiekvienoje Dūkšto apylinkių sodyboje puikuojasi įveistas gražus sodelis. Tai prof. Adomo Hrebnickio nuopelnas. Jis puoselėjo gražią tradiciją – visiems pas jį dirbusiems padovanoti vaismedžių, o kartu paaiškinti, kaip juos pasodinti ir prižiūrėti.

           Adomas Hrebnickis – vienas ryškiausių Lietuvos šimtmečio asmenybių Ignalinos krašte. Gimęs lenkiškoje šeimoje, jaunystės metus praleidęs baltarusių žemėje, mokinosi ir kitus mokinęs bei mokslinius darbus dirbęs Peterburge (Sankt Peterburgas), daugiausia savo darbo vaisių paliko Lietuvoje – Dūkšto apylinkėse.

 

 

Nuotraukos Linos Kovalevskienės