Biudžetinė įstaiga
Ateities g. 43, 30119 Ignalina
Tel. (8 386) 53147
Mob. tel. +370 675 010 98
El. p. muziejus@ignalina.lt
Įmonės kodas 302837241

 

 

 

 

Paroda „Antiidealas“ – madinga ir laisva netobulybė

     Kovo 6 dieną Ignalinos krašto muziejuje vyko išskirtinio dizaino meno projekto „Antiidealas“ nuotraukų parodos atidarymas. Projekto „Antiidealas“ metu, dalyvaujant talentingiausiems jaunosios kartos lietuvių dizaineriams, buvo sukurta aprangos kolekcija, įkvėpta proto negalią turinčio žmogaus asmenybės. Parodos atidarymo metu svečiai turėjo galimybę pamatyti dokumentinį filmą apie kolekcijos kūrimą, susipažinti su projekto dalyviais bei apžiūrėti įkvėpiančią ir stilingą nuotraukų parodą.

    2015 metais nuo liepos iki gruodžio mėnesio Vilniaus Markučių dienos veiklos centre vyko Kultūros tarybos remiamas dizaino meno projektas „Antiidealas“. Didžiausias projekto iššūkis – per meną ir bendravimą pamėginti išsklaidyti stereotipus, nežinią ir baimes, susijusias su proto negalią turinčiais žmonėmis. Projekto autorė ir koordinatorė Irma Bogdanovičiūtė pakvietėme talentingiausias drabužių kūrėjas ir sukūrėme joms sąlygas lankytis neįgaliųjų dienos veiklos centre. Visos jos – savo srityje pripažintos dizainerės, dirbančios Lietuvoje ir užsienyje.

    Kūrėjos lankėsi Markučių dienos veiklos centre kiekvieną savaitę – stebėjo centro lankytojus dailės, teatro, sporto užsiėmimuose, lydėjo juos išvykose į muziejus ar pasivaikščiojimuose mieste. Ilgainiui kiekviena pasirinko sau artimiausią žmogų, kuris tapo jos modeliu. Įdomiausia, kad menininkių pasirinkti modeliai taip pat išsirinko dirbti būtent su jomis – kūrybinėmis poromis tapo šilčiausią ir artimiausią ryšį pajutę žmonės. Su pasirinktais modeliais tęsėsi artimesnė draugystė – kūrėjos pačios surengdavo išvykų, kviesdavo į savo meno studijas padirbėti ir drauge praleisti laiko, kartu rinkosi medžiagas kostiumui.  Modeliais tapo Ramūnas Nausėdas, Petras Liutkevičius, Indraja Kalnikaitė, Aliona Zborovskaja, Jolanta Dobralovič, Marius Mikoliūnas, Giedrius Supranavičius, Oksana Tulko.

    Projekto koordinatorė Irma Bogdanovičiūtė: „Neįgaliųjų esame įpratę „nepastebėti“. Vis dar žiūrime į juos su gailesčiu, baime, o kartais – ir su pasibjaurėjimu. Einant gatve žmonės atsisuka, kuždasi, kai kurie juokiasi. Tai, deja, per ilgus metus susiformavęs požiūris į kitokius žmones – ir šis požiūris labai trukdo iš tiesų juos pažinti. Lietuvoje veikia neįgalių žmonių centrai, vyksta neįgaliesiems skirti renginiai, leidžiamas laikraštis, skirtas šiai bendruomenei. Tačiau neapleidžia jausmas, kad ši grupė žmonių izoliuota nuo realybės, kurią matome mes, ir tarsi net ir nepageidaujama joje. Tikimės, kad šis projektas padės suartinti ir sulieti šias dvi realybes ir mūsų šalyje ir geriau pažinti šiuos unikalius žmones.“

Paroda Ignalinos krašto muziejuje veiks kovo 6 – 30 dienomis. Kviečiame apsilankyti.