Biudžetinė įstaiga
Ateities g. 43, 30119 Ignalina
Tel. (8 386) 53147
Mob. tel. +370 675 010 98
El. p. muziejus@ignalina.lt
Įmonės kodas 302837241

 

 

 

 

Pristatyta paroda „Valstybės moterys: artimui ir Tėvynei“

Liepos 10 dieną Ignalinos krašto muziejuje buvo pristatyta paroda „Valstybės moterys: artimui ir Tėvynei“

Į Ignalinos krašto muziejų švelniai, elegantiškai, be nereikalingos pompastikos ir skambių šūkių įžengė moterys. Moterys, visą Pirmosios Lietuvos Respublikos laikotarpį (1918 – 1940 m.) dirbusios petys petin su vyrais, bet vėliau patyrusios skaudžią neteisybę – beveik ištrintos iš istorijos vadovėlių.

Paroda į Ignaliną atkeliavo iš Kauno Istorinės LR Prezidentūros, kurią pristatė istorikė, humanitarinių mokslų daktarė, publicistė, lektorė, parodos kuratorė ir mūsų kraštietė Ingrida Jakubavičienė.

Šios parodos tikslas – apžvelgti moterų veiklą Lietuvos viešojoje sferoje Pirmosios Lietuvos Respublikos laikotarpiu ir tinkamai įvertinti jų indėlį į modernios valstybės kūrimo procesą. Taip pat šioje parodoje yra bandoma atsikratyti kai kurių stereotipų ir praplėsti valstybės veikėjo sampratą. Kalbėdami apie valstybinę veiklą ar mąstymą, daugelis vis dar deda lygybės ženklą tarp politikos ir valstybės, todėl tik moterys politikės turi galimybę būti vadinamos valstybės veikėjomis, t.y., įgauti solidų, pripažintą statusą. Išskyrus politiką, visa kita moterų veikla priskiriama visuomeninei veiklai, taip lyg ir sumenkinant jų indėlį valstybei. Paroda buvo rengiama siekiant atkreipti dėmesį, kad rūpinimasis artimu yra taip pat svarbu kaip ir politinių vizijų ar strategijų kūrimas. Todėl parodoje „Valstybės moterys: artimui ir Tėvynei“ kalbama ne tik apie moteris politikes, bet ir moteris, aktyviai dirbusias kitose valstybei svarbiose sferose. Ši paroda atskleidžia, kad aktyvios visuomenininkės taip pat buvo valstybės veikėjos, aiškiai supratusios, kad Tėvynė prasideda nuo žmogaus.

1919 m. pabaigoje Lietuvos moterys gavusios balsavimo teisę tapo pilnavertėmis pilietėmis. Ši teisė po kelių metų buvo patvirtinta nuolatinėje 1922 m. Lietuvos Respublikos Konstitucijoje. Pirmosios Lietuvos Respublikos laikotarpiu šalyje veikė kelios dešimtys moterų organizacijų, turėjusių daugiau nei 120 tūkst. narių. Garsiausios iš jų: „Lietuvių moterų katalikių draugija“, „Lietuvos moterų taryba“ ir kitos. Moterys stengėsi neatsilikti nuo vyrų visose srityse, net ir sporte bei kariniame pasirengime. Tūkstančiai moterų priklausė Lietuvos Šaulių ir Skautų organizacijoms, aktyviai sportavo ir buvo pasiryžę drąsiai ginti savo šalį. Pristatomas ryškiausių asmenybių —Gabrielės Petkevičaitės-Bitės, Felicijos Bortkevičienės, Sofijos Čiurlionienės, Magdalenos Galdikienės, Liudos Purėnienės, Vincentos Lozoraitienės, Sofijos Smetonienės, Onos Mašiotienės, Emilijos Pūtvienės ir kitų indėlis vienijant moteris bendram darbui šalies ir piliečių labui.

Parodoje dalyvavęs Ignalinos rajono meras Henrikas Šiaudinis kalbėjo: „Džiugu, kad tokios parodos atkeliauja į Ignaliną ir neabejoju, kad apsilankiusieji parodoje sužinos daug istorinių faktų apie moterų dalyvavimą politikoje ir valstybės valdyme tarpukario laikotarpiu. Lietuvos moterys visais laikais buvo atsakingos ir išmintingos. Yra daug moterų ir dabar, kurios aktyviai dalyvauja visuomeninėje veikloje, todėl ši paroda bus tik pradžia ir apie moteris mes kalbėsime, kursime parodas ir ateityje“.

Parodą pristatydama Ingrida Jakubavičienė sakė, jog pagiriamųjų žodžių veiklioms Lietuvos tarpukario moterims suras visi lankytojai. Ši paroda yra skirta ne tik moterims, bet ypač moksleiviams ir mokytojams, kadangi istorijos vadovėliuose moterų veikla atskleista gana paviršutiniškai.

Paroda Ignalinos krašto muziejuje veiks iki rugpjūčio 1 dienos. Kviečiame apsilankyti.