Biudžetinė įstaiga
Ateities g. 43, 30119 Ignalina
Tel. (8 386) 53147
Mob. tel. +370 675 010 98
El. p. muziejus@ignalina.lt
Įmonės kodas 302837241

 

 

 

 

Renginys skirtas Tautinio kostiumo metams

Rugsėjo 7 d. Ignalinos krašto muziejuje vyko renginys skirtas Tautinio kostiumo metams. Tautinis kostiumas – tai išeiginiai drabužiai, tokie, kokiais mūsų protėviai vilkėjo XIX a., kai dar kiekvienas kraštas, kiekviena parapija laikėsi savos mados. Tačiau dažnai visiems tiems brangiems ir geidžiamiems daiktams žmonės neturėjo pinigų, o kartais prabangesnius rūbus buvo ir draudžiama dėvėti. Istorija Lietuvoje suformavo penkis etnografinius regionus, kurių gyventojai ne tik kalbėjo skirtingomis tarmėmis, bet ir jų drabužiai turėjo ypatingų, visai teritorijai būdingų bruožų.

   Priimdamas Lietuvos Respublikos Seimo kvietimą išskirtinai paminėti Tautinio kostiumo metus, Lietuvos švietimo ir istorijos muziejus Ignalinoje pristatė unikalią parodą –  kelių lietuvių tautos generacijų tautinio kostiumo vartojimą, kaip komunikacijos su tautine kultūra apraišką. Parodoje „Tautinis kostiumas. Interpretacijos“  buvo pristatyta kelių Lietuvos muziejų kolekcinė medžiaga žiūrovą nukelianti tiek į XX amžiuje vykdytą etninių regionų tautinių kostiumų fiksavimo bei išsaugojimo ateities kartoms darbų lauką, tautinį identitetą pabrėžiančio stilizuoto kostiumo tarpukariu kūrybines paieškas. Tiek sugrąžinta į „socialistinio turinio tautinėje formoje“ formavimo metą, parodant niveliuoto parodomojo (šokių ir dainų šventėms) sovietinio lietuvio tautinį rūbą. Interaktyvia edukacine paroda, bendradarbiaudami su Lietuvos liaudies buities, Kauno miesto muziejaus specialistais, dizaino kūrėjais UAB „Roso“ (direktorius Ričardas Šimukonis), šiuolaikiško etnizuoto rūbo kūrėjomis Ieva Ševiakovaite ir Jolanta Rimkute siekiama paskatinti paieškas atsakymo į, pasirodo, vis dar aktualų klausimą: ką dėvėti šiandien, siekiant per rūbą atskleisti tautinę tapatybę? 2017-iesiems – Tautinio kostiumo metams skirtas projektas unikali galimybė palyginti visuomenės skonių ir pažiūrų kaitą, panaudojant originalią vaizdinę medžiagą iš Lietuvos švietimo istorijos muziejaus Mikalinos Glemžaitės rinkinio, Lietuvos liaudies buities muziejaus, Kauno miesto muziejaus bei šiandien kuriančių dizainerių Ievos Ševiakovaitės ir Jolantos Rimkutės rinkinių ir kolekcijų.

   Paroda „Tautinis kostiumas. Interpretacijos“ leidžia kiekvienam komunikuoti su istorija gyvai, pačiam kurti identifikacinį šiandienos lietuvaičio rūbą. Paroda nesiekiama rekonstruoti tautinio kostiumo raidą. Ši paroda – specifinis žvilgsnis į kostiumo istoriją ir, taip pat, kūrybinė erdvė, kur istorija tik įrankis atverti kelią naujai šiandienos tautinio kostiumo vizijai.

   Po parodos pristatymo vaikams buvo suorganizuotas edukacinis užsiėmimas. Vaikus į atradimų pasaulį vedė švietimo ir istorijos muziejaus dizainerė Raminta Ardzevičienė.

   Ačiū Lietuvos švietimo ir istorijos muziejaus kultūrinių projektų vadovei Rasai Vaikutytei ir komunikacijos koordinatorei  Irmai Gūžienei už galimybę šią parodą pamatyti Ignalinos muziejaus lankytojams.

    Paroda veiks iki rugsėjo 30 dienos. Kviečiame apsilankyti ir daug sužinoti.