Biudžetinė įstaiga
Ateities g. 43, 30119 Ignalina
Tel. (8 386) 53147
Mob. tel. +370 675 010 98
El. p. muziejus@ignalina.lt
Įmonės kodas 302837241

 

 

 

 

Sausio 13 – osios minėjimo renginys

 

Sausio 11 dieną Ignalinos krašto muziejuje vyko Laisvės gynėjų dienai skirtas renginys.

8 val. ryto muziejus, kaip ir daugelis kitų Ignalinos įstaigų,  dalyvavo akcijoje „Atmintis gyva, nes liudija“ ir prie kiekvieno lango dešimčiai minučių, užgesinus šviesas,  uždegė vienybės ir atminimo žvakutes.16 val. buvo pagerbtas žuvusiųjų už Lietuvos laisvę atminimas, pasveikinti Ignalinos krašto Laisvės gynėjai.

Atmintis įpareigoja mus ne tik gerbti prasmingai žuvusius, bet susieti atmintį su mūsų gyvenimu, saugoti ir ginti laisvę. Tik taip liks tvari krauju aplaistyta Sausio 13-osios pergalė. Laisvė – ypatingas žodis visiems lietuviams: miškuose kovojusiems partizanams, Sibiro platybėse vargusiems tremtiniams, kovojusiems už Lietuvos laisvės bylą išeivijoje, Sausio 13-osios naktį budėjusiems parlamente ir išėjusiems į gatves. Visi šie žmonės laisvės siekė priimdami tai kaip savo pareigą ir atsakomybę, kuri ne vieną jų nuvedė iki mirties. Todėl žinokime, jog taip sunkiai iškovoję laisvę, mes turėtume dėti visas pastangas ją išsaugoti ateities kartom.

Renginio dalyviams buvo pristatytos dvi parodos: Leonardo Skirpsto fotografijų paroda „Dienos ir naktys: būti ar nebūti“ ir dailininkės Sofijos Kanaverskytės tekstilės asmenybių atvaizdai „Lietuvos didieji“. Parodą skirtą Laisvės gynėjų dienai pristatė pats autorius Leonardas Skirpstas. Leonardas profesionalus žurnalistas, pirmąją fotografijų parodą surengė dar besimokydamas Palangoje, vidurinėje mokykloje. Dokumentinę fotografiją Leonardas prisiminė prieš penkerius metus, kai rado šūsnį senų, šiek tiek laiko ir aplinkos pakeistų, bet vertingų, negatyvų. Parodos „Dienos ir naktys“ būti ar nebūti“ fotografijos nukelia į netolimus, bet iki širdies gelmių įsirėžusius įvykius – Sausio 13 – ąją. Nuotraukose užfiksuoti žmonių susibūrimai prie tuo metu Aukščiausios Tarybos, barikaduojamos gatvės, iškasti grioviai sovietinės armijos technikai pristabdyti. Nespalvotoji fotografija savuoju žavesiu prabyla į mus – įamžintais vaizdais ir veidais, tam, kad primintų, padėtų iš naujo pajausti, o jaunesniems – sužinoti, kas buvo, kaip galėjo ir kaip neturėtų būti.

Parodoje „Lietuvos didieji“ Sofija Kanaverskytė pristato iškiliausių XIX a. pab.–XX a. asmenybių atvaizdų ciklą. Naudodama aplikacijos ir siuvinėjimo technikas, dailininkė sukūrė trylika dekoratyvių tekstilės kompozicijų. Šie tekstiliniai koliažai yra pagarbos ir meilės Lietuvos istorijai ir jos žmonėms, paskyrusiems savo gyvenimus Tėvynei, išraiška. Dailininkė išsiuvinėjo lietuvių tautinio sąjūdžio atstovų, valstybingumo žadintojų, nepriklausomybės siekėjų ir puoselėtojų, valstybės, visuomenės ir kultūros veikėjų, pasipriešinimo sovietinei okupacijai dalyvių atvaizdus: Jono Basanavičiaus, Vinco Kudirkos, Jono Jablonskio, Gabrielės Petkevičaitės-Bitės, Maironio, Juozo Tumo-Vaižganto, Antano Smetonos,  Stepono Dariaus ir Stasio Girėno, Juozo Lukšos-Daumanto, Tėvo Stanislovo, monsinjoro Kazimiero Vasiliausko, Justino Marcinkevičiaus. Parodos baigiamuoju akordu tapo vėliava, kurioje išsiuvinėtas Kristaus atvaizdas ir Maironio eilėraščio „Kur bėga Šešupė“ eilutės: „Apsaugok, Aukščiausias, tą mylimą šalį“.

Susirinkusius sveikino Ignalinos rajono meras Henrikas Šiaudinis, Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų vadas generolas majoras Valdemaras Rupšys.

Ši diena svarbi ypač tiems, kurie dalyvavo Sausio 13 – osios įvykiuose, buvo tame sūkuryje.  Minėjime dalyvavo laisvės gynėjai, Ignalinos krašto žmonės, apdovanoti Sausio 13-osios atminimo  medaliais. Jų vardu kalbėjo buvęs Ignalinos rajono komendantas, atsargos majoras Arūnas Domininkas Grabažis.

Renginio metu koncertavo Ignalinos kultūros ir sporto centro vokalinis ansamblis „Iš širdies“ (vadovė Loreta Kuksėnienė), Ignalinos gimnazijos mokiniai atliko teneutralizuotą lietuvių liaudies dainą „Broliams“. Sausio 13-oji Lietuvos Nepriklausomybės istorijoje visiems laikams liks ypatinga data, kai visas pasaulis sužinojo apie taikų mažos valstybės pasipriešinimą galingos imperijos agresijai.

 

Nuotraukos Leonardo Skirpsto