Biudžetinė įstaiga
Ateities g. 43, 30119 Ignalina
Tel. (8 386) 53147
Mob. tel. +370 675 010 98
El. p. muziejus@ignalina.lt
Įmonės kodas 302837241

 

 

 

 

Šiaudiniai stebuklai

Ruduo dar tik perkopė į antrąją pusę, tačiau dažnas jau pasiguodžia – nusibodo, šalta, šlapia… Pasiilgome saulės, šilumos. Turbūt tai ir buvo vienas pagrindinių argumentų Ignalinos krašto muziejuje surengti edukacinį užsiėmimą suaugusiesiems „Šiaudinių sodų rišimas“. Juk kas daugiau, jei ne šiaudas per vasarą sukaupia, sukoncentruoja savyje tiek saulės, kad gali šildyti ištisus metus? Šiaudas į saulę kelia grūdus, brandina būsimą duonelę. Tai pagrindinis jo uždavinys, tačiau vien grūdų sunokinimu šiaudų gyvenimas nesibaigia. Vasaros saulės spindulius surinkę šiaudai nuo seno naudojami įvairiems buities rakandams, skrybėlėms pinti, stogams dengti, o kur dar būrimai iš šiaudelių…

Šiaudų panaudojimas senovėje buvo išties labai platus. Iš rugio ar kviečio varpų padaryti žaisliukai, primenantys saulutę ar pabaigtuvių vainiką, lyg apvainikuodavo žemdirbio darbą. Dažnai šiaudiniai buvo bičių namai – aviliai. Merginos savo papuošalus dėdavo į šiaudines dėželes. Dar vienas nuostabus šiaudų panaudojimo pavyzdys – šiaudiniai sodai.

Edukacinį užsiėmimą mielai sutiko pravesti šiaudinių sodų vėrimo meistrė,  Utenos rajono tautodailininke Irena Eitminavičienė. Sodų vėrimo meistrė užsiėmimo dalyvius ne tik mokė, kaip sukurti šiaudinį sodą, bet ir papasakojo, koks ilgas šiaudo paruošimo kelias, koks sudėtingas ir kruopštus sodų rišimo darbas. Tai tarsi meditacija, nes su kiekvienu šiaudu elgiesi itin švelniai ir atsargiai. Negalima jo suspausti, stipriau palenkti, jungti juos reikia labai atsargiai. Vie­nam so­dui su­ri­šti reikia ke­lių šim­tų ar net tūks­tan­čių šiau­de­lių. Edukacinis užsiėmimas visiems dalyviams pa­li­ko neiš­dil­do­mų įspū­džių ir edu­ka­ci­nės nau­dos. Kiekvienas žmogus turi kažkokį išskirtinį laisvalaikio praleidimo būdą, tad tegul tai būna savo rankomis sukurtais šiaudinis stebuklas. Tikėta, kad šiaudinės puošmenos į namus neša laimę, darną, sėkmę.