Biudžetinė įstaiga
Ateities g. 43, 30119 Ignalina
Tel. (8 386) 53147
Mob. tel. +370 675 010 98
El. p. muziejus@ignalina.lt
Įmonės kodas 302837241

 

 

 

 

Tarptautinė Muziejų diena Rojuje

Adomo Hrebnickio muziejuje Rojaus kaime tradiciškai paminėta Tarptautinė muziejų diena. Šiais metais Tarptautinė muziejų taryba įvertinus pokyčius muziejų sektoriuje paskelbė muziejų dienos temą „Muziejai kaip kultūros ašys: tradicijos ateitis“. Tokia tema siekiama akcentuoti muziejų vaidmenį kuriant partnerystės ryšius bei telkiant vietos bendruomenes siekiant išsaugoti pagarbą tradicijoms. Adomas Hrebnickis – vienas ryškiausių Lietuvos šimtmečio asmenybių Ignalinos krašte. Gimęs lenkiškoje šeimoje, jaunystės metus praleidęs baltarusių žemėje, mokęsis ir kitus mokinęs bei mokslinius darbus dirbęs Peterburge (Sankt Peterburgas), daugiausia savo darbo vaisių paliko Lietuvoje – Dūkšto apylinkėse, Rojuje. Smagu, kad tradicija išlieka ir kiekvienais metais čia susirenkama minėti muziejų dienos. Renginyje dalyvavo savivaldybės mero pavaduotojas Manfredas Žymantas, Dūkšto seniūnas Vytautas Kazėnas, tarybos narys Vytautas Sakalauskas, grupė Dūkšto mokyklos mokinių ir direktorė Julija Griškienė, kiti svečiai. Renginį ypač pagyvino ir papuošė klėtelėje koncertavęs Visagino kultūros centro moterų vokalinis ansamblis (vadovė Ilona Alėjūnienė, akomponiatorė Žana Jankevič).

Tarptautinę muziejų dieną kartu startavo ir dar vienas gražus projektas „Lietuvos muziejų kelias“. Vienas muziejaus kelio ciklas buvo 2012 -2018 metais, kur dėmesys buvo sutelktas į šimtmečiui skirtus renginius. Šiemet pradedamas naujas 2019 – 2021 metų ciklas, kur dėmesys bus sutelktas į Tėvynės ieškojimo strategijos įgyvendinimą, į Lietuvos kultūrinius kraštovaizdžius. 2020 metais mes minėsime Lietuvos Respublikos atkūrimo 1990 m. kovo 11 d. trisdešimtmečio sukaktį, tad šis muziejų kelias ir bus skiriamas šiai gražiai progai paminėti. Per tris metus bus išskirtos ir trys temos: 2019 m. – „Lietuvos kraštovaizdžiai: vandenų kultūrinė atmintis“, 2020 m. – „Lietuvos kraštovaizdžiai: kalnų ir kalvų kultūriniai reginiai“ ir 2021 m. – „Kultūriniai kraštovaizdžiai: parkų ir sodų menas“.  2019 metų tema siekiama aktualinti etninius pasakojimus, nerealias būtybes ir magiškos galios sukurtus statinius , įvykius bei kitus tautosakinius siužetus. Profesionalioje meno kūryboje siekiama aktualizuoti esančius literatūros, dailės, muzikos, kino, scenos meno kūrinių vaizdinius vandenų tema. Šiemet į šį projektą įsijungia ir Ignalinos krašto muziejus ir prof. Adomo Hrebnickio muziejus. Ignalinos muziejuje yra paruošta speciali ekskursija. Ekskursijos metu muziejaus lankytojas ne tik išgirs legendą apie Ignalinos miesto pavadinimo atsiradimą, bet ir galės aplankyti ant Paplovinio ežero kranto, jau daugiau kaip dvidešimt metų stūksančią penkių metrų aukščio ąžuolinę skulptūrą, vaizduojančią Igno ir Linos meilę, bei paragauti Ilgio ežero šlaite esančio skaidraus šaltinio vandens, vietinių žmonių vadinamu Linos. Adomo Hrebnickio muziejus lankytojams papasakos Rojaus kaimo įkūrimo istoriją, susipažindins su šio kaimo savitumu, lankytojai prisėdę prie tvenkinio išklausys įdomų pasakojimą apie čia gyvenusį ir dirbusį žymų pomologą, profesorių Adomą Hrebnickį, apie jo didelę meilę šiam kraštui, sodui ir tai kaip profesorius iš pelkinės šią teritoriją pavertė į Rojų.

Dėkojame visiems kurie tą dieną atvyko į Rojų, dėkojame už dovanas, gražius žodžius ir dainas. Linkime visiems prasmingai leisti laisvalaikį ir nepamiršti keliauti „Muziejų keliais“. Projektui „Lietuvos muziejų kelias“ sukurta nauja interneto svetainė www.muziejukelias.lt , kur rasite visą reikalingą.

Foto – Linos Kovalevskienės  ir Žilvino Gavėno