Biudžetinė įstaiga
Ateities g. 43, 30119 Ignalina
Tel. (8 386) 53147
Mob. tel. +370 675 010 98
El. p. muziejus@ignalina.lt
Įmonės kodas 302837241

 

 

 

 

Magiška verbų galia

Likus visai nedaug iki Verbų sekmadienio, balandžio 2 d., Ignalinos krašto muziejuje įvyko edukacinis užsiėmimas, kurio tikslas buvo susipažinti ir išmokti rišti verbas. Šįkart į muziejų atvyko Ignalinos r. Naujojo Daugėliškio mokyklos – daugiafunkcinio centro 5 ir 6  klasės mokiniai, kartu su užsiregistravusiais dalyviais.

 

Zofija Laurinėnienė,  garsi Ignalinos verbų rišėja, pakvietė susėsti aplink verbomis bei įvairiais džiovintais augalais stalo. Miklūs vaikų ir suaugusiųjų pirštai pagal tautodailininkės pamokymus dėjo žiedelį prie žiedelio, žolyną prie žolyno ir po poros valandų kruopštaus darbo džiaugėsi savo rankomis surištomis verbomis.

Daugelis Verbų sekmadienį jas nešis į bažnyčias pašventinti, o namo grįžę šeimynykščius paplaks, sakydami: „Verba plakė, linksmai sakė – greit Velykos!“

 

Anot tautodailininkės, paskutinis sekmadienis prieš Šv. Velykas – Verbų sekmadienis, kuriuo prasideda Didžioji savaitė. Šiam įvykiui atminti bažnyčioje imtos šventinti verbos. Seniau tikrąja verba buvo laikomas vien kadagys. Šiandien paplitusios ir kitokios verbos – tai ant sauso medinio kotelio iš vienos pusės ar aplinkui tvirtai supinta spalvinga rykštė, įvairaus rašto, susidedančio iš savitai derinamų įvairiaspalvių džiovintų augalų, sausučių žiedelių, nudažytų skiedrelių ir kt.

Tautodailininkė Zofija Laurinėnienė, negailėdama nei laiko, nei praktinių patarimų, mokino, kaip teisingai rišti verbas, atkreipdama dalyvių dėmesį į augalų paruošimą (džiovinimą, augalų pažinimą, spalvų derinimą, kadagio išskirtinę reikšmę verboje). Susipažinę su verbų rišimo technika, kilme ir paplitimu, visi užsiėmimo dalyviai noriai rišo verbas. Kiekviena surišta verba buvo savita. Ji atspindėjo rišėjo nuotaiką, būdą ir gebėjimus.

 

Dėkojame tautinio paveldo puoselėtojai Zofija Laurinėnienei už kantrybę ir puikias pamokas.